Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.336.638 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 321 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
'Wiara' nie jest tak naprawdę odrzuceniem rozumu, ale leniwą akceptacją złego rozumowania. 'Wiara' jest pseudo-uzasadnieniem, które pewni ludzie powtarzają, kiedy chcą o czymś twierdzić bez niezbędnych dowodów.
Przegląd wyników wyszukiwania

Społeczeństwo

Antynaukowa Europa
Mariusz Agnosiewicz (21-11-2021)
Eurostat opublikował nowe badania wiedzy i postaw wobec nauki w Europie. Nasze przekaziory podały, że ustalono, iż Polacy wyszli tam na całkowitych ignorantów, gdyż czwarta część naszego społeczeństwa podziela pogląd Ewy Kopacz i Giertycha seniora jakoby ludzie żyli razem z dinozaurami. W istocie to narracja zbudowana w oparciu o niewielką część owego raportu, którego całościowy obraz jest zgoła odmienny: większość Polaków uważa, że nasze problemy możemy rozwiązywać dzięki nauce i technice, podczas kiedy Zachód nie ufa nauce. Co ciekawe, największa skala nieufności wobec nauki jest wśród Niemców. Polacy wierzą w sztuczną inteligencję, podczas kiedy inni Europejczycy się jej boją. Do tekstu..
Made in Poland: Polacy na 2 miejscu w UE pod względem patriotyzmu konsumenckiego (01-10-2021)
Według Buy Locally Index sporządzonego przez Grant Thornton, Polacy są na 2. miejscu w UE, za Hiszpanami, pod względem patriotyzmu konsumenckiego. Tfu! Jako że patriotyzm to słowo niepoprawne politycznie ujmijmy to nowomową: pod względem ekologii konsumenckiej. Tak ujmuje się to w Niemczech, gdzie służy interesom kraju. W ramach ekologii Niemcy popierają stary dobry patriotyzm konsumencki, w ujęciu: kupuj lokalnie, nie niszczysz planety dalekomorskim transportem. Więc tak, Polacy są w tej dziedzinie czołowymi ekologami Europy. Do tekstu..
Geny czy Empatia - co czyni nas człowiekiem
Mateusz Kukla (23-09-2021)
Z pozoru konflikt o aborcję może wydawać się prosty - jako starcie światopoglądu katolickiego z humanistycznym. Niestety, patrząc uważniej zauważymy, że problem ten jest o wiele bardziej złożony, a nawet częściowo wpisany w naszą kulturę opartą na prawach człowieka, zwróćmy bowiem uwagę, że żadna ze stron ich nie odrzuca, wręcz przeciwnie - obie strony deklarują się jako ich obrońcy. Strona "pro-life" akceptuje prawo do decydowania o własnym ciele, ale uważa że prawo do życia "dziecka" stoi ponad nim. Strona "pro-choice" nie neguje prawa do życia, ale stwierdza że "płody" nie są ludźmi, więc nie są pod jego ochroną, w przeciwieństwie do osób w ciąży, które ludźmi są. W zasadzie samo używanie słowa "dziecko" lub "płód" w kontekście aborcji stanowi część problemu. Do tekstu..
Bogactwo narodów v.2.0
Marek Chlebuś (12-11-2019)
Życie jako ciąg nieuniknionych wyborów, społeczeństwo jako zespół międzyludzkich transakcji, przyroda jako wielka sieć powiązanych oddziaływań - taki obraz świata kreśli matematyczna i zarazem społeczna nauka, zwana Teorią Gier. Jaka jest optymalna strategia w grach społecznych? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, Robert Axelrod ogłosił kiedyś turniej, w którym programy komputerowe z całego świata wielokrotnie rozgrywały między sobą grę w Dylemat Więźnia. Turniej wygrał prościutki program Anatola Rapoporta, nazwany "wet za wet", którego strategia wyglądała tak: najpierw kooperuj, potem odwzajemniaj, czasem zapominaj. Wywodzono z tego pragmatyczną teorię moralną, której przykazania miały brzmieć: bądź życzliwy dla obcych, bądź miły dla przyjaciół, karz zdrajców, czasami wybaczaj. Do tekstu..
Cyfrowy rynek pracy – szanse i zagrożenia
Katarzyna Matus (11-11-2019)
Sztuczna inteligencja poprawi jakość życia, sprawi, że usługi staną się tańsze i bardziej spersonalizowane. Nastąpi bardzo duże przesunięcie z zawodów wymagających niskich kompetencji w kierunku profesji, które dają poczucie rozwoju, realizacji, wykorzystywania swojej kreatywności i pasji. Rozkwitną branże już istniejące (doradztwo zawodowe i pomoc psychologiczna dla osób mających problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości) oraz pojawią się nowe dziedziny (szacuje się, że 65% urodzonych po 2007 będzie pracowało w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją). Do tekstu..
Polska coraz bezpieczniejsza
Mariusz Agnosiewicz (27-10-2019)
Od kilku dni mamy festiwal narzekań na polskich kierowców. Zawsze nam przykro, gdy ktoś zginie, lecz emocje przesłaniają fakty, a te są jednoznaczne: polskie drogi są coraz bezpieczniejsze dla pieszych. Nie można porównywać obecnej sytuacji w Polsce z sytuacją na zachodzie Europy, gdyż weszliśmy ze znacznym opóźnieniem w gospodarkę rynkową i dopiero w ostatnich dwóch dekadach przeżywamy boom motoryzacyjny. Gdy w Niemczech miał miejsce ów boom, na niemieckich drogach ginęło znacznie więcej pieszych niż kiedykolwiek w Polsce, sukcesywnie jednak liczba ofiar spadła - tak jak obecnie spada w Polsce. A wbrew stereotypom spada radykalnie: od 2000 roku liczba samochodów w Polsce wzrosła o 100%, w tym czasie liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych spadła o 65%. Polska wyróżnia się jeszcze dwoma czynnikami: a) jesteśmy bardziej zmotoryzowanym narodem niż Europa Zachodnia, b) mamy większy niż Europa Zachodnia udział tzw. postępowej komunikacji, czyli pieszej, rowerowej i zbiorowej. Istnieją dwa sposoby poprawy bezpieczeństwa: ideologiczny oraz pragmatyczny. Ideologiczny polega na uprzykrzaniu życia kierowcom. Pragmatyczny został zrealizowany w Jaworznie, które całkowicie wyeliminowało śmiertelność pieszych, podnosząc jednocześnie średnią prędkość samochodów na drogach. Oto fakty: Do tekstu..
Singapur ma najlepsze i najtańsze leczenie
Aleksander Piński (19-10-2019)
Singapur oferuje lepszą opiekę zdrowotną niż państwa skandynawskie, płacąc za nią o połowę mniej. W stosunku do PKB kosztuje to w Singapurze prawie o jedną trzecią mniej niż w Polsce. Gdyby w Polsce był taki poziom opieki zdrowotnej niemowląt jak w Singapurze to każdego roku pierwsze 12 miesięcy życia przeżywałoby ok. 800 dzieci więcej, niż obecnie. Agencja Bloomberg uznała singapurski system za najbardziej efektywny system opieki zdrowotnej (stosunek efektów do kosztów) na świecie. Stworzono tam system, w którym nic nie jest darmowe, ale w którym każdy, bez względu na to ile ma pieniędzy, ma dostęp do opieki zdrowotnej. Przykład Singapuru pokazuje, że odpowiedzią na problemy służby zdrowia nie jest automatyczne zwiększanie ilości wydawanych na nią pieniędzy. Zdecydowanie istotniejsze jest sprawienie, by pieniądze wydawane były w odpowiedni sposób. Do tekstu..
Neutralne miejsce pracy
Katarzyna Matus (07-07-2019)
Zadymiona fabryka zestawiona z napisem "neutralne miejsce pracy" to nie przypadek. Miejsca pracy nie są teraz neutralne. Pytanie czy kiedykolwiek były? W naszym kraju krzyże wiszące w urzędach, szpitalach i szkołach były widokiem dość powszechnym. Teraz na drugiej szali pojawiają się międzynarodowe korporacje, które idą krok dalej i wspierają ważne dla nich inicjatywy pieniędzmi i dbają o to, aby ich loga były widocznie na określonych wydarzeniach. Do tekstu..
Podkarpacie, ciemnogród i lemingi
Mariusz Agnosiewicz (31-12-2018)
Wielkomiejskie kręgi liberalno-lewicowo uważają Podkarpacie za polski bastion ciemnogrodu i degeneracji. Tymczasem według międzynarodowej firmy konsultingowej Grand Thornton, Podkarpacie może być polskim zagłębiem nowych technologii, gdyż w zakresie finansowania innowacji "wyprzedziło inne regiony o kilka długości". Mało wiemy o Podkarpaciu. To tam w 1989 komuniści dostali najmniej głosów, bo było największe oczekiwanie zmian. Po 1989 wszystkie rządy transformacyjne kontynuowały wschodni model rozwoju, który elegancko nazwano polaryzacyjno-dyfuzyjnym (zachód stawia na model zrównoważony). Na czym w istocie ten model polega dowiedzieliśmy na podsłuchanej rozmowie byłego ministra skarbu, który objaśnił go tymi słowy: "Teoria ta sprowadza się do tego, że na koniec wiesz chuj z Polską wschodnią". Zapóźnienie gospodarcze Podkarpacia nie wynika z jego zacofania, lecz z konkretnych decyzji polityków transformacyjnych. Znany reżyser warszawski wezwał niedawno, by bojkotować firmy z Podkarpacia. Ku chwale postępu Polski! To metropolia zamyka się dziś w bastionie przed resztą Polski. Do tekstu..
Buraki cebulaki czyli postępy ciemnogrodu w Polsce
Mariusz Agnosiewicz (05-08-2018)
Pogarda wobec polskiej wsi to szczególnie mocny nerw naszych ojkofobów. Cebula to warzywo nr 2 dla ludzkości. Kluczowe i sakralne w antycznym Egipcie, Grecji, Rzymie. Dla polskiego ciemnogrodu cebula to symbol obciachu - dlatego, że stała się bardzo ważna dla polskiej gospodarki. Podobnie z burakiem. O ile rewolucja naftowa zaczęła się w Galicji, o tyle rewolucja cukrowa zaczęła się na Śląsku, gdzie powstała pierwsza na świecie cukrownia. Dziś Polska, Niemcy i Francja to czołowi producenci buraka na świecie. Tylko jednak w Polsce burak stał się wyzwiskiem. Obecnie polski ciemnogród tysiącami rozpowszechnia nową opinię: Niemcom susza nie straszna bo nawadniają swoje pola, Polska umie jedynie modlić się o deszcz i prosić Unię o pomoc. Sęk jednak w tym, że Niemcy bardziej cierpią od suszy, a Podlasie zna i stosuje zaawansowane systemy nawadniania. Skąd biorą się te wszystkie kompleksy? Do tekstu..
Polki dwukrotnie rzadziej niż inne Europejki popełniają samobójstwa
Mariusz Agnosiewicz (29-07-2018)
Konfucjusz nauczał, że "Kobieta zwyczajna ma tyle rozumu, co kura; kobieta nadzwyczajna - tyle, ile dwie kury". W antykobiecej kulturze chińskiej kobiety częściej popełniają samobójstwa niż mężczyźni. Specyfiką krajów europejskich jest duża przewaga samobójstw mężczyzn nad kobietami. Pod tym względem Polska jest ewenementem: mamy największą na świecie przewagę samobójstw męskich. Nie dlatego jednak, że mężczyźni dokonują ich nadzwyczaj często (ich liczba wpisuje się w regionalną średnią), lecz dlatego, że Polki dokonują je nadzwyczaj rzadko. Dwukrotnie rzadziej niż Rosjanki, Niemki czy Szwedki. Skąd ten fenomen? Do tekstu..
Londyn wprowadza parytet rasowo-płciowy wśród rowerzystów
Mariusz Agnosiewicz (29-05-2018)
Rządzony przez Sadiqa Khana Londyn powołał urzędnika, który zwie się Komisarzem Pieszo-Rowerowym. Ów komisarz ogłosił, że trzeba się pochylić nad składem rasowo-płciowym londyńskich cyklistów, ponieważ jest tam za dużo białych mężczyzn. Zapowiedział realizację nowego planu pięcioletniego, w efekcie którego udział rowerzystów o innych kolorach wzrosnąć ma z obecnych 15% do 35%. Według standardów unijnych najbardziej pożądanym kierunkiem rozwoju transportu miejskiego jest zwiększanie udziału komunikacji pieszej, rowerowej oraz zbiorowej. Komisja Europejska zleciła badanie, by ustalić jak wygląda to w krajach unijnych. Wyszło, że Polska jest liderem w tym zakresie. Do tekstu..
Polska "modli się o Holocaust" czyli kropka nad i "polskich obozów"
Mariusz Agnosiewicz (14-11-2017)
Wall Street Journal puścił w świat przekaz, że na ulice Warszawy wyszło 60 tys. nazistów, którzy pod religijnymi hasłami nawoływali do holocaustu muzułmanów. Transparent "Pray for Islamic Holocaust" był nie na Marszu Niepodległości, lecz ...dwa lata wcześniej pojawił się na jednym z poznańskich mostów. Nie wiadomo kto go wówczas wywiesił, pojawił się w dniu wyborów parlamentarnych 2015, w języku angielskim - być może po to tylko, by zagraniczna prasa mogła napisać, że władzę w Polsce przejęli sympatycy nazistów. Fejka WSJ podchwyciły media na całym świecie. Do tekstu..
Zagadka małopolskiej długowieczności
Mariusz Agnosiewicz (10-11-2017)
Polacy różnie żyją w poszczególnych częściach kraju. W małopolskim żyją o 3,6 lat dłużej niż w łódzkim. Paradoks polega na tym, że ludzie najdłużej żyją w tym województwie, które według Alarmu Smogowego jest najbardziej zanieczyszczone w kraju (połowa z 15 najbardziej zanieczyszczonych miast polskich mieści się właśnie w małopolskim). Według prof. Pawlikowskiego chodzi o religijność, gdyż mapa polskiej długości życia bardzo wyraźnie koreluje z mapą poziomu praktyk religijnych. Ale korelacja nie zawsze oznacza przyczynowość - nie widać takiej korelacji na mapie Europy. Spróbujmy zatem wyjaśnić małopolską zagadkę. Do tekstu..
Twór skostniały. O szkole cybernetycznie
Marian Mazur (27-09-2017)
Informacja informacji nierówna. Cybernetyce zawdzięczamy rozróżnienie następujących trzech grup informacji: 1) informacja użyteczna (tj. przydatna w procesach sterowania), 2) rozwlekłość (tj. informacja będąca powtórzeniem informacji użytecznych), 3) szum informacyjny (tj. informacja przeszkadzająca w odbieraniu informacji użytecznych). Według mojej oceny w nauczaniu na poziomie liceum ogólnokształcącego przypada u nas w przybliżeniu: na informacje użyteczne 5%, rozwlekłość 15%, szum informacyjny 80%. Do tekstu..
Podróż do nowego Ciemnogrodu
Mariusz Agnosiewicz (09-02-2017)
Według nowego badania największymi przeciwnikami masowej imigracji islamskiej do Europy są Polacy, ale zarazem jest to pogląd całej Europy. Nie tej wykluczonej i słabo wykształconej, lecz wszystkich grup społecznych we wszystkich badanych krajach. 2. miejsce nie Węgrzy lecz Austriacy. Poglądy antyimigranckie nie są wyrazem fobii, zaś poglądy proimigranckie nie są wyrazem humanitaryzmu. Popierając imigrację z krajów słabo rozwiniętych popierasz drenaż mózgów na szkodę krajów słabiej rozwiniętych. Popierając nielegalną imigrację z krajów ogarniętych konfliktami do Europy nie ratujesz żyć ludzkich, lecz eskalujesz pogrom: na Morzu Śródziemnym ginie rocznie niewiele mniej niż w czasie konfliktów zbrojnych. Popierając masową imigrację działa się wyłącznie w interesie koncernów, dając im tanią siłę roboczą, kosztem rodzimych pracowników oraz kosztem realnej demokratyzacji naszych systemów gospodarczych, którą imigracja hamuje. Europa potrzebuje realnych debat bez kagańca politycznej poprawności i tępego hejtu. Do tekstu..
Święty Świeckiego Kościoła Cieciej RP i jego rewolucja
Szymon Woźniak Igoronco (12-01-2017)
Pewnie nie wszyscy pamiętają, ale w ostatnich dekadach ubiegłego milenium świat podzieliły między siebie rozmaite subkultury. Ludzie traktowali je zupełnie serio. Być w jakiejś grupie, znaczyło wtedy być kimś w ogóle. Jednym z najpopularniejszych ruchów przez całe lata 80. i na początku 90. był punk rock. Ideologia wprawdzie wymyślona gdzieś pomiędzy butikiem na 5th Avenue, agencją marketingową, a studiem, w którym swoją płytę nagrywali Sex Pistols, jednak trafiająca na podatny grunt i odpowiadająca dokładnie na zapotrzebowanie niespokojnych czasów. Zbuntowanych małolatów identyfikujących się z tym ruchem nie nazywano już Dziećmi Kwiatami, to byłoby jednak zbyt infantylne, zaś oni aż nadto zblazowani. Punki występując przeciwko obowiązującym wartościom, nie oczekiwali zrozumienia, miłości i pokoju. Byli wkurwieni na to, jaki świat zafundowało im pokolenie '68, zmieniali go więc nie pięknymi, okrągłymi słowami, a oporem, krzykiem i kopem z glana. W Polsce Ludowej było na co się wkurzać, więc i punków nie brakowało. Do tekstu..
Model zaufania i współpracy w Polsce
Karolina Krupa (24-12-2016)
Nowe pokolenie (20-latków) bardziej krytycznie ocenia transformację niż obecni 30-latkowie, częściej też wątpi w idealność ustroju demokratycznego, dostrzega też ujemne strony integracji z UE. Niski poziom kultury współżycia publicznego w sferze polityki i stosunków międzyludzkich w Polsce wynika także z biedy oraz swoistej losowości wyników związanych z podziałami społecznymi na tych, którzy odnieśli sukces w wyniku integracji i tzw. "przegranych". Można zauważyć, iż młode pokolenie cechuje wysoki patriotyzm i związany z nim etos wartości oraz często etos pracy. Badania T. Pikkety'ego promują przyjęcie ekonomicznego poglądu (lub też światopoglądu), iż tak naprawdę nie ma żadnego mechanizmu rynkowego, który równoważyłby nierówności. Obecna koncentracja dochodów światowych na poziomie społeczeństw osiągnęła bowiem - według jego obliczeń, ponownie rekordowy z początków XX wieku, co wynika z większego (współczynnika) zwrotu z kapitału niż z pracy. Stąd w debatach światowych bardzo często można dostrzec motyw "powrotu państwa" Do tekstu..
Polska z rekordowym spadkiem w badaniu PISA
Mariusz Agnosiewicz (11-12-2016)
W okresie 2012-2015 Polska zanotowała największy w Europie spadek umiejętności uczniów w badaniu PISA: z pozycji 12 na 19. Wyprzedziły nas Niemcy, a Rosja już depcze po piętach. W perspektywie wieloletniej największy w Europie wzrost odnotowuje Rosja, która w tym roku doszła do poziomu krajów rozwiniętych OECD, wyprzedzając USA i większość krajów europejskich. Jeśli obecny trend się utrzyma to już w kolejnym badaniu PISA rosyjscy uczniowie mogą przewyższyć polskich. Krajowi specjaliści od edukacji przyjęli jednak dziwne założenie, że Polska powinna wzorować się na modelu fińskim, o którym już kilka lat temu Anglicy pisali, że jest "Finn-ished", który jako jeden z niewielu w Europie cechuje się tym, że stale i wyraźnie spada w rankingu PISA. Do tekstu..
Miary postępu
Mariusz Agnosiewicz (05-12-2016)
Jedna z aktualnych brukselskich map dokładnie pokazuje granice II RP. Jest to mapa dzieci rodzących się w związkach pozamałżeńskich w Europie. Największą w Europie przestrzeń, gdzie dzieci rodzą się najczęściej w małżeństwach wyznaczają granice II RP. Pod względem struktury społecznej zachód Polski podobny jest do Niemiec wschodnich, zaś wschód Polski - do Niemiec zachodnich oraz Szwajcarii. Warto przyjrzeć się chińskiej metodzie rozwoju: kopiować to co uniwersalne, czyli technikę, nie kopiować tego, co nieuniwersalne, czyli rozwiązań społeczno-politycznych, gdzie należy wypracować własny model rozwoju. Do tekstu..
Inżynieria zgody
Edward Bernays (02-12-2016)
"Jesteśmy rządzeni, a nasze opinie, gusty i poglądy kształtowane są w znacznym stopniu przez ludzi, o których nigdy nie słyszeliśmy. Wydarzenia interesujące dla mediów, z udziałem ludzi zwykle nie dzieją się przez przypadek. Są planowane świadomie by osiągnąć cel, by wpłynąć na nasze idee i działania." Tekst amerykańsko-austriackiego specjalisty od propagandy, Edwarda Bernaysa, siostrzeńca Freuda, który jest uznawany za "ojca public relations" i który był doradcą międzynarodowych korporacji w obalaniu niewygodnych dla nich demokratycznie wybranych rządów. Do tekstu..
Czym jest wspólnota?
Piotr Jaskółka (25-11-2016)
Wszelki społeczny ład winien urzeczywistniać się w ramach solidarności i wolności, bez poświęcania pod jakimkolwiek pozorem jednej czy drugiej. Idei solidarności nie sposób zamknąć w formule jakiejkolwiek instytucji. Dlatego wszelkie takie próby, które usiłują narzucić i wymusić postawę solidarności - jak choćby model "państwa socjalnego" - w gruncie rzeczy stanowią jej karykaturę i zaprzeczenie. W przeciwieństwie do tego, wolność wręcz domaga się odpowiedniej instytucjonalizacji i jasno określonych granic. Do tekstu..
Dobry Polak, to uniżony Polak
Tomasz Badura (07-11-2016)
Po referendum brexitowym niektórzy Brytyjczycy najwyraźniej uznali, że mają już oficjalne przyzwolenie na okazywanie swych prawdziwych uczuć wobec imigrantów. Natychmiast wzrosła fala nienawiści wobec przybyszów ze wschodnich krajów Europy. Obecnie fala opada a wskaźnik hate crime wydaje się powracać do swojego "normalnego" poziomu. Wielu mieszkających na Wyspach Polaków doznało z tego powodu silnych i przewlekłych objawów traumy, którą bardziej niż owe akty nienawiści, wydaje się wywoływać część polonijnych pseudo-mediów. Popularne polskie portale skierowane do Polonii w UK, już na wiele miesięcy przed referendum wieszczyły tragedię jaka spotka rodaków, gdy Wielka Brytania opuści UE. Potem, gdy wzrosła fala nienawiści, wywołały wśród Polaków tak wielką psychozę, że niektórzy boją się używać języka polskiego nawet stojąc w kolejce przy kasie Do tekstu..
Przeludnienie to mit
Mariusz Agnosiewicz (06-11-2016)
Wielokrotnie przy omawianiu jednego z kluczowych problemów społecznych współczesnej Polski - głębokiej zapaści demograficznej - podnoszony jest jak mantra zupełnie irracjonalny argument "A bo świat i tak jest przeludniony!". Abstrahując już od tego, że Europę dotyka problem starzenia i wymierania, a polskie wymieranie na tle wymierającej Europy jest szczególnie duże, to przede wszystkim powiedzieć trzeba, że cała koncepcja przeludnienia świata jest mitem, który narodził się jeszcze u schyłku XVIII w. i od tego czasu regularnie mutuje. Ów mit jest wykorzystywany niemal wyłącznie do uzasadniania takiej polityki społecznej, która prowadzi do wymierania najbardziej rozwiniętych fragmentów kultur ludzkich. Oto kilka liczb i faktów, które ukazują irracjonalną naturę tego mitu. Do tekstu..
Czy istnieje potrzeba powrotu do wspólnot?
Piotr Jaskółka (23-10-2016)
Migracja znacznie utrudnia nam funkcjonowanie w naturalnych, lokalnych wspólnotach. Utrudnia ich powstanie. Trudno nam sobie zaufać, ponieważ świat organizacji wymaga wzajemnej rywalizacji, coraz większej wydajności, skuteczności. Spłyciliśmy naszą komunikację do tekstowych komunikatów, ograniczając liczbę kontaktów twarzą w twarz. Spotykamy postaci, z którymi nic - poza ewentualnymi interesami - nas nie łączy. Nie znamy sąsiadów mijanych na klatce schodowej czy przed blokiem, nie mówiąc o osiedlach czy miastach. Nie ulega wątpliwości, że nastąpiła atomizacja społeczeństwa. Człowiek otoczony innymi ludźmi stał się samotny, niekoniecznie zdając sobie z tej samotności sprawę. Odczuwa brak czegoś. Często czuje się niekompletny. Rozdarty pomiędzy role. Czy tak właśnie chcemy żyć? Do tekstu..
O tym jak nie wychowywać ni dzieci, ni narodów
Bartosz Jastrzębski (24-01-2016)
Co dzieje się z dzieckiem, gdy wciąż piętnuje się jego - rzeczywiste lub tylko domniemane - złe cechy charakteru, poświadczone rzekomo przez naganne uczynki z przeszłości? Gdy wmawia mu się, że jest nieudane i słabe, o czym świadczyć mają wszystkie jego dotychczasowe błędy, niepowodzenia i życiowe potknięcia? Że zatem przeszłość jego w całości jest żenująca, a ułomna jego natura przesądza również i o tym, że nie powinno ono podejmować jakichkolwiek ważkich - a zatem wymagających samodzielnego myślenia i psychicznej krzepy - działań w przyszłości (niech się lepiej w tej materii zda na innych, lepszych od siebie)? Gdy powtarza mu się, niby w duchu szczerości i imię niezafałszowanego samopoznania, że jest nic nie jest warte, bo brak mu talentów, w imię których warto by mu było podjąć niemały trud stawania się sobą? Do tekstu..
Kilka uwag na marginesie poprawności politycznej oraz innych wkurzających rzeczy
Joanna Żak-Bucholc (14-01-2016)
Poprawność polityczna wyrosła na amerykańskim gruncie wraz z kontestacją młodzieżową 1968 r., wraz z ruchami wyzwoleńczymi, feministycznymi, akcjami afirmatywnymi, a jednocześnie w przestrzeni intelektualnej postmodernizmu, upadku tzw. Wielkich Narracji, kiedy wyrzucano hurtem na śmietnik naukowy pojęcie prawdy, obiektywizmu, rozumu nawet. Coś w tę lukę musiało wejść jako instancja, do której można się odwołać. I weszła poprawność polityczna. Ale ona nie ma żadnego umocowania poza arbitralnymi. ŻADNEGO! Jest krojona zgodnie z aktualnym trendem, najsilniejszym lobby albo charakterem właściciela koncernów mediowych. To chyba trochę mało, by traktować ją poważnie? A jednak może być groźna. Do tekstu..
Marsz, media, lewica
Mariusz Agnosiewicz (12-11-2015)
Zakończył się Marsz Niepodległości. W mediach ogłoszono Cud nad Wisłą polegający na braku zadym. Eksperci przez dwie godziny radzili jak to wyjaśnić. Lewica zawiedziona, bo typowała, że padnie w tym roku rekord zniszczeń. Nasza lewica ma wyraźny problem z polską tradycją, w tym i tradycją lewicową, która jest niezwykle patriotyczna, w przeciwieństwie do naszej aktualnej lewicy, która zaczyna się nawet strofować za używanie flag polskich na lewicowych imprezach. Problemem naszej lewicy jest choroba na jakiś postinternacjonalizm, brak należytego przywiązania do własnego ludu, brak zrozumienia jego potrzeb i wrażliwości. Lewica buduje w sobie wewnętrzny dystans wobec Polski i Polaków i dostała to co zasiała: Polacy wybudowali w sobie dystans wobec lewicy. Lewica może się odrodzić tylko przez zrozumienie Polski i polskiego narodu Do tekstu..
Nadgorliwość gorsza od faszyzmu
Mariusz Agnosiewicz (14-09-2015)
Po każdym Twoim oddechu na świecie umiera z głodu kolejne dziecko - choć nasza kultura ma pełną możliwość do rozwiązania problemu głodu na świecie, tylko nie ma w tym interesu i nic z tym nie robi poza usypianiem sumień za pomocą akcji charytatywnych. Niedawno cały Zachód zalał się łzami z powodu przykrej śmierci lwa Cecila, choć w tymże regionie co minutę czworo dzieci umiera z głodu. Można powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie zbawić świata. W istocie jesteśmy w stanie, gdybyśmy koncentrowali się na myśleniu systemowym i przyczynowym a nie incydentalnym i objawowym. Przyjęcie w naszych krajach bogatszej cząstki uchodźców (tej, którą stać było na przemycenie do Europy) dokładnie w takim samym stopniu rozwiąże problem syryjski, jak rozwiązywanie problemu głodu poprzez klikanie akcji charytatywnych w internecie. By rozwiązywać problemy tego regionu świata, trzeba zacząć od wyłączenia telewizora. Do tekstu..
Przypomnienie
Oskar Wiśniewski (13-09-2015)
Hempel, Wandurski, Stande i Jasieński - to wybitni polscy komuniści, którzy skończyli oskarżeni o odchylenie nacjonalistyczne, szpiegostwo lub terroryzm. Z naszej perspektywy takie oskarżenia brzmią groteskowo, ale przez swoich towarzyszy zostali uznani za "trędowatych". Nazywano ich faszystami, sługami rządu "faszystowskiej Polski", zakazywano publikacji. Zarzuty były absurdalne, to jasne, ale wzajemne oskarżenia wśród komunistów zwykle nie były traktowane lekko. To samo możemy zaobserwować i dziś. Modne jest ostatnio usuwanie z grona znajomych na Facebooku ludzi, którzy mają odmienne zdanie na temat uchodźców. Czy nie przypomina to sytuacji, kiedy "trędowatemu" nie można było nawet podać ręki? Nie z nakazu partii, rzecz jasna, ale z wewnętrznego przekonania: on nie jest "swój". Absolutne, totalne zaślepienie ideologią. Do tekstu..
Fiński cud edukacyjny i inne mity bezstresowego kształcenia
Mariusz Agnosiewicz (02-09-2015)
Przez wiele lat uważano, że Finlandia stworzyła najlepszy na świecie system edukacji. Kilka lat temu czar zaczął pryskać. W 2012 Finlandia runęła w wynikach PISA. W 2013 straciła swoje serce, czyli Nokię. Jej gospodarka dziś to jedna z najbardziej schorowanych członków eurozony. Fińska gazeta Finnbay ogłosiła: złote dni sukcesu fińskiej edukacji się skończyły, spadliśmy do pozycji Polski. Jak na złość akurat wtedy zaczęło się szczególne popularyzowanie fińskiego modelu w Polsce jako "najlepszego na świecie". Wprawdzie w 2014 znalazł się jeszcze ranking w którym fińska edukacja uznana została za najlepszą na świecie: OECD Better Life Index. Tyle że w tym samym rankingu polska edukacja została uznana jako ...druga na świecie! Nawet Korwin zbaraniał wobec takiej informacji. Do tekstu..
W kwestii uchodźców bez emocji
Mariusz Agnosiewicz (31-08-2015)
Obecnie jesteśmy świadkami wielkiej geopolitycznej zmiany energetycznej, w ramach której do Bliski Wschód przejmuje od Rosji pałeczkę największego światowego dilera gazu. Konkretnie Iran będzie nr 1. I stąd pewnie deal z amerykańsko-irański. Kolejne wielkie złoża gazu odnaleziono w 2011 na wodach przybrzeżnych Syrii, Libanu oraz Palestyny. Zaraz potem w Libanie rozpoczęły się masowe protesty na rzecz sekularyzacji oraz kilkuletnia destabilizacja kraju. Podobnie w Syrii, zaraz po ujawnieniu zasobów gazu, rozpoczęło się obalanie złego reżimu. Dla globalnych spekulantów energetycznych bardzo korzystne jest zdewastowanie Syrii i Libanu. W sprawie uchodźców Zachód nie jest humanitarny, gdyż nigdy nie był. Gdyby nie było to w jego interesie zostawiłby miliony na śmierć, jak już wielokrotnie bywało. Tyle że taki a nie inny scenariusz jest po prostu dla Zachodu korzystny. Do tekstu..
Losy Czochralskiego, Karpińskiego i Kluski na tle II RP, PRL i III RP
Mariusz Agnosiewicz (26-07-2015)
Nic nie ilustruje lepiej bliźniaczych wad PRL i III RP aniżeli porównanie losów Jacka Karpińskiego i Romana Kluski. Karpiński to wynalazca mikrokomputera K-202, który wyprzedził Billa Gatesa i IBM, jednak skończył jako pasterz świń pod Olsztynem. Kluska z kolei stworzył tuż po 1989 jedną z największych firm komputerowych w Europie oraz portal Onet, lecz skończył jako hodowca owiec. II RP wyraźnie się różniła. By to zilustrować wystarczy zestawić choćby prezydentów II RP i III RP. Każdy prezydent II RP był nie tylko profesorem, ale i wybitnym wynalazcą o renomie międzynarodowej. Kiedy pewien minister II RP chciał zniszczyć Czochralskiego, który miał się później stać ojcem rewolucji elektronicznej, sąd skazał go na areszt i grzywnę. Do tekstu..
Prawdziwy koszt naszych ubrań
Agnieszka Staniul (09-07-2015)
Ubrania stały się dosłownie jednorazówkami, każdy z nas miał kiedyś coś co już po pierwszym praniu nie wyglądało jak w momencie zakupu, poprzekrzywiane szwy, prawie przeźroczysty materiał. To nic, kupimy coś nowego. To, że stać nas na kupno nowych ubrań co sezon niestety nie świadczy o naszej zamożności, często świadczy o tym, że te ubrania po prostu nie nadają się na kolejny sezon, bo są już zniszczone. Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, który stał się tak ważny i silny jak niegdyś religia. Do tekstu..
O roli społecznej dziennikarza w świetle lektury kodeksu etyki dziennikarskiej
Łukasz Kąś (05-06-2015)
Niepewność jutra powoduje, że wielu ludzi mediów "grzeszy" konformizmem, godząc się na instrumentalizację, utratę podmiotowości, tworząc narrację zgodną z wytycznymi ustalonymi przez wydawcę reprezentującego interesy jakiejś grupy lobbingowej, bądź zaangażowanego polityczne. Ten ostatni aspekt wydaje się być szczególnie bulwersujący. Chociaż etyka zawodowa nie odbiera dziennikarzom prawa do posiadania poglądów politycznych, a nawet bycia stronniczym (w granicach rozsądku), odrzuca jednak wszelką "zażyłość" z politykami, angażowanie się nawet pośrednio w prowadzone przez nich działania. Do tekstu..
Pichcenie konfliktów społecznych
Mariusz Agnosiewicz (06-04-2015)
W dzisiejszej Polsce w sposób sztuczny stwarza się i eskaluje konflikty społeczne oraz czarny PR naszego społeczeństwa. W trakcie świąt oraz tuż po dziesiątej rocznicy od śmierci Jana Pawła II pojawiła się nowa prowokacja: zdewastowany cmentarz żydowski w którym na poprzewracanych nagrobkach nabazgrolono podpisy papieskie. Przypomnijmy więc jakie mechanizmy społeczne stoją za tego rodzaju wydarzeniami. Do tekstu..
Gdzie deportować Tatarów czyli o trollowaniu debaty publicznej
Mariusz Agnosiewicz (03-03-2015)
Co jakiś czas mainstreamem wstrząsają polemiczne konwulsje w związku z różnymi skrajnymi idiotyzmami chętnie wyławianymi jakby z pogranicza obłąkania. Do tej kategorii wynurzeń można wpisać tekst Dominika Zdorta "Dokąd deportować Tatarów?" - który oczywiście wywołał falę polemik. Opinię swą o Tatarach opiera on na George'u Friedmanie, czyli rasowym politycznym prowokatorze z kręgów amerykańskich służb, który grając na naszej dumie narodowej usiłuje przekonać Polaków, że jak będziemy dążyli do rozbicia Rosji to staniemy się imperium. Zdort nie pierwszy już raz robi tego rodzaju wrzutki. Rok temu z pozycji religijnych wystąpił przeciwko herezji "biegactwa". Potrzebna jest tutaj metadyskusja a nie polemika Do tekstu..
Tortury CIA
Przemysław Prekiel (10-12-2014)
Po 11 września 2001 r. ponownie podjęto dyskusję na temat możliwych uzasadnień tortur. Sytuację po atakach na WTC obrazowo określił były dyrektor wydziału antyterrorystycznego CIA Cofer Black w 2002 r. kiedy stwierdził, że "było przed 11 września i po 11 września. Po 11 września rękawiczki zostały zdjęte". Jestem w mniejszości. Znakomita większość polskich "elit" od samego początku wybielała amerykańskie sposoby walki z terroryzmem. Panowała swoista dewiza - łamiemy zasady w imię zasad. To bardzo krótkowzroczne. Do tekstu..
Fiński cud edukacyjny
Andrzej Wendrychowicz (07-12-2014)
Prof. socjologii Hannu Simol: "Wykształcenie stało się bramą do pełnoprawnego i kompetentnego obywatelstwa w nowoczesnym społeczeństwie, określanym teraz jako "gospodarka oparta na wiedzy" i "uczące się społeczeństwo"". Sukces fińskiej edukacji profesor wyjaśnia tak: "Można wymienić trzy czynniki, składające się na ten sukces. Są to: silna wiara w szkolnictwo, wysoki status nauczycieli i duże zaufanie do obowiązującego nadzoru". Do tekstu..
Utopia filantropii
Przemysław Prekiel (04-12-2014)
W noweli Elizy Orzeszkowej pt. "Dobra Pani", filantropia, jako forma wsparcia, służyła bardziej ofiarodawcom niż obdarowanym. Jej idea została tam przedstawiona w bardzo krytycznym zarysie. Niekiedy bowiem, faktycznie lepiej dla korzystających z filantropii, aby z tej pomocy nigdy nie skorzystali. Takich osób jak Ewelina Krzycka jest chyba dziś sporo. Filantropię traktują jako formę własnej promocji, na której świetnie wychodzą. Julian Tuwim z kolei pisał o filantropii z nieukrywaną szczerością - "Filantrop jest to człowiek, który publicznie zwraca bliźniemu drobną cząstkę tego, co mu ukradł prywatnie". Do tekstu..
Farmy kaczek dziennikarskich
Mariusz Agnosiewicz (04-11-2014)
Początków kapitalizmu upatruje się w purytańskiej etyce wyrzeczeń stymulującej kumulowanie kapitału (miast jego konsumowania). Moim zdaniem to był w najlepszym razie drugi krok. Pierwszym było stworzenie rynku relikwii - kapitalistycznego ideału, ponieważ pozwalającego gromadzić kapitał w zamian za realnie bezwartościowy towar, którego walory były całkowicie urojone. Rynek relikwii to wzorcowe wykreowanie popytu o wysokiej stopie zwrotu, bo opierającego się na towarze nie posiadającym obiektywnej wartości. Współczesny kapitalizm znacząco udoskonalił sztukę wytwarzania popytu nieopartego na realnych potrzebach oraz urojonych właściwościach towaru. Do tekstu..
Idee Społeczne Kooperatyzmu
Edward Abramowski (23-10-2014)
Dzisiaj, kiedy uwaga społeczeństwa jest zaprzątnięta reformami państwowymi, kiedy rozmaite stronnictwa współubiegają się o postawienie programu żądań, zabezpieczającego najlepiej prawa i wolności obywatelskie, warto jest przypomnieć sobie, że istnieje forma współżycia, stojąca poza granicą państwową, a zdolna jest nie tylko do wykonywania wszelkich zadań społecznych, lecz zarazem zabezpiecza najlepiej i najszczerszej wolności obywatelskie. Formą tą są stowarzyszenia. Do tekstu..
Dieta Jaskiniowców
Damian Zapora (07-10-2014)
Moje przekonania dietetyczne są dziś awangardowe. Za zdrowe jedzenie uważam to tłuste, mało tego, są to tłuszcze zwierzęce, jedyny wyjątek to olej kokosowy. Konkretnie moja dieta to paleo. Idea diety paleo mówi żeby jadać to, na co genom człowieka jest ewolucyjnie przystosowany. Czyli to, co jadali ludzie w paleolicie, gdyż zmiany ewolucyjne od tego czasu nie mogły być wielkie. Nie wykluczam, że można znaleźć i przykłady dobrego pożywienia nie-paleo, ale uważam, że powoływanie się w dietetyce na ewolucję jest dobrym sposobem myślenia. Do tekstu..
Świat w jednym miejscu – problemy globalizacji w mediach
Anita Mycak (21-09-2014)
Widowiska, w które media przeobrażają katastrofy wzmacnia codzienną obojętność. Ilość ofiar jest już dla nas tylko pustymi liczbami - jedyne z czym mi się to kojarzy to publiczne egzekucje w zeszłych stuleciach, by zastraszać obywateli lub "przyzwyczaić" do obcowania ze śmiercią. Długofalowe skutki takich działań przyczyniają się do odgradzania się od "tamtej części świata". "Tamtej", czyli przepełnionej obrazami wojny, zbrodni, chorób, a przede wszystkim głodu. Do tekstu..
Niewolnictwo naszych czasów
Lew Tołstoj (01-08-2014)
Tragarze pracujący trzydzieści siedem godzin. Obojętność społeczeństwa na zagładę ludzi. Usprawiedliwienie istniejącego systemu za pomocą nauki. Założenie nauki ekonomicznej, iż wszyscy rolnicy muszą wejść w system fabryczny. Dlaczego uczeni ekonomiści głoszą nieprawdę? Bankructwo ideału socjalistycznego. Kultura czy wolność? Niewolnictwo istnieje wśród nas. Czym jest niewolnictwo? Prawa dotyczące podatków, ziemi i własności. Prawa - przyczyna niewolnictwa. Do tekstu..
Żyj, kupuj, umieraj…
Zbigniew Wolski (08-07-2014)
W dzisiejszych czasach rola człowieka jest wyznaczona od początku do końca. Rodzimy się, aby można było planować popyt na produkcję wielkich koncernów, pracujemy, aby kupować kolorowe marzenia z reklam telewizyjnych, umieramy, gdy nie mamy już sił, aby zapracować na nie. Gdzieś z boku, są ci którzy z niewiadomych powodów, celowo lub w sposób niezamierzony nie nadążają nad pozostałymi. I jeśli o tych, którzy po prostu nie mogą zdążyć, nie mówi się w sumie źle, to wściekłość liderów budzą ci, którzy po prostu nie chcą wziąć udziału w gonitwie. Do tekstu..
Esencja dzisiejszej dehumanizacji (człowiek jako tzw. kapitał ludzki)
Radosław Czarnecki (07-06-2014)
Stale poszerzane na skutek rozwoju technologii możliwości inwigilacji, obserwacji zachowań czy reakcji, ba - nawet wnikania w jestestwo człowieka, w jego myśli i podświadomość, które to procesy stały się obsesją elit rządzących i kreujących współczesną rzeczywistość (a mających usta pełne frazesów o wolności, demokracji, swobodzie konstruowania myśli, przepływie idei itd.) - przy których orwellowska koncepcja Wielkiego Brata (będąca ponoć jak mówią egzegeci jego twórczości miażdżącą krytyką komunizmu i praktyk stosowanych w państwach za "Żelazną Kurtyną") wydaje się niewinną igraszką. Do tekstu..
Kościół, islam i cywilizacyjny gambit
Mariusz Agnosiewicz (01-06-2014)
Katolicyzm był wspornikiem upadłego systemu feudalnego. Jego miejsce zajął system kapitalistyczny, czyli system zrodzony przez świat protestancki i jest to system w którym kraje katolickie są krajami drugiej kategorii wobec krajów protestanckich. Stąd flirt katolicyzmu z wieloma reżimami antykapitalistycznymi, poczynając od międzywojennych faszyzmów i autorytaryzmów. Dziś Kościół coraz wyraźniej dystansuje się wobec porządku kapitalistycznego i dzieje się to w sytuacji, kiedy wydaje się on być na równi pochyłej. Czy obecna polityka Watykanu to trafne rozpoznanie aktualnego trendu cywilizacyjnego? Do tekstu..
Perswazja drogą peryferyjną i poparcie polityczne
Krzysztof Serafiński (31-05-2014)
Jedną z podstawowych kwestii teoretycznych dotyczących wywierania wpływu na ludzi jest podział drogi perswazji na drogę centralną i peryferyjną. Perswazja drogą centralną (lub inaczej - ośrodkową) polega na przedstawieniu racjonalnej, merytorycznej argumentacji, którą odbiorca świadomie analizuje. Perswazja drogą peryferyjną (lub inaczej - obwodową) opiera się zaś na skojarzeniach, atrakcyjności, oczekiwaniach, lękach. By zadziałała, nie wymaga świadomej analizy Do tekstu..
Wychowanie do bycia rodzicem (30-05-2014)
"Każde dziecko ma prawo być wychowane na zdrowego fizycznie i emocjonalnie człowieka, każdy przyszły rodzic ma obowiązek zdobyć wiedzę niezbędną do zagwarantowania swojemu dziecku stosownego wychowania, struktury państwa mają obowiązek wspierać rodziców w realizacji tego prawa dziecka". Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365